Ara

View the embedded image gallery online at:
http://cirali.org/index.php/pages/kuslar#sigFreeId3be5c5c33d

Kızılbaşlı Örümcek KuşuTepeli Toygar Kumsalın kuzey bölgeleri, özellikle de derenin denize ulaştığı alanlar kuşlar için çok önemli. Bu bölgede Kızılbaşlı Örümcek Kuşu, Anadolu Sıvacı Kuşu, Yeşil Sğaçkakan, Karaboğazlı Ötleğen ve Uzun Kuyruklu Baştankara gibi pek çok ilginç kuş türü yaşıyor. Deniz kaplumbağaları yaşam alanları olan kumsalları Akça Cılıbıt denen bir kıyı kuşuyla paylaşıyor. Tepeli Toygar kumsalların diğer sakinlerinden. Kıyıdan Yanartaş 'a doğru ilerledikçe dere öneminden hiçbir şey kaybetmiyor. Nadir bitkiler başta olmak üzere bu alan pek çok canlıya ev sahipliği yapıyor.

Yılan Kartalı Arap Bülbülü Çıralı 'nın diğer bir çok önemli bölgesi ise güneydeki derelerin denize açıldığı yerler, Olympos Harabeleri ve bu bölgenin arkasında uzanan dik makilik yamaçlar. Tatlı su kaplumbağalarından, çeşitli kız böceklerine, çalı ötleğenlerinden, yılan kartalına kadar bu bölge pek çok tür barındırıyor. Bunlar Çıralı 'nın önemli alanlarından yalnızca birkaçı. Aslına bakarsanız bölgenin her yeri farklı canlıların yaşayabilmesi için çok uygun bir yaşama ortamı.

Bölgedeki kuşların en ilginci ise Arapbülbülü. Bu kuş aslında yan-tropikal bir tür. İklim koşullarının uygun olduğu güney kıyılarımızda yer yer görülüyor. Çıralı 'nın özelliği ise bu türün dünyadaki en uç yaşama alanlarından biri olması. Çıralı 'nın daha batısında bu türü şu ana kadar hiç kimse görmemiş. Arapbülbülü kocaman gözleri, kuyruğunun altındaki sapsarı tüyleri ve sabahın erken saatlerinde tüm Çıralı 'ya yayılan sesleriyle Çıralı 'nın sahip olduğu güzelliklerden sadece bir tanesi. Dikkatlice bakan herkes bahçelerde, çalılıklarda, Arapbülbülünü görebilir. Hatta belki bir çift Arapbülbülü sizin bahçenizde yuva kuruyordur.

Çıralı.Org

Sitemize kaydını yaptıran tüm işletmeler, etkinliler, teklifler, çevremizde bulunan görülmeye değer yerlerle ilgili bilgiler, bitkiler, yöremizle ilgili merak ettikleriniz portalımızda. Eksik bulduğunuz her türlü bilgiyi bize göndererek sitemizin büyümesine katkıda bulunabilirsiniz. 

Son Haberler

30 Ocak 2017
30 Ocak 2017
30 Ocak 2017