Ara

Konum

Alanın Özellikleri : Çıralı Kumsalı 3,2 km uzunluğunda olup genişliği 50-100 metre arasında değişmektedir. Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükselmektedir. Her iki ucunda kayalıklarla sınırlanmıştır. Genel olarak ince taneli yüksek kaliteli kum yapısına sahiptir. Kuzeyinde sadece kış aylarında akan bir dere yatağı vardır. Güney ucunda ise antik Olimpos Kentinin içinden geçerek gelen dere denize ulaşır. Böylece, Çıralı Kumsalı güneyi Olimpos Deresi ile Olimpos ve Çıralı olarak ikiye ayrılabilir.

Antalya 'nın 70 km batısında yer alan Çıralı, eşsiz deniz ve kumsalıyla limon ve portakal bahçelerinin içinde saklı bir cennettir. Çıralı 'nın 3.2 km uzunluğundaki kumsalını Torosların en güzel tepelerinden Tahtalı Dağı kucaklamaktadır. Kumsaldan Olimpos Deresi - Akçay ve Ulupınar Çayı denize karışır. Akçay Deresi vadisinin içinde doğa ile bütünleşmiş antik Olimpos Kentinin kalıntıları yer almakta, kuzeybatıda ise Yanartaş - Likya 'nın sönmeyen ateşi yüzyıllardır yanmaya devam etmektedir. 

Çıralı.Org

Sitemize kaydını yaptıran tüm işletmeler, etkinliler, teklifler, çevremizde bulunan görülmeye değer yerlerle ilgili bilgiler, bitkiler, yöremizle ilgili merak ettikleriniz portalımızda. Eksik bulduğunuz her türlü bilgiyi bize göndererek sitemizin büyümesine katkıda bulunabilirsiniz. 

Son Haberler

30 Ocak 2017
30 Ocak 2017
30 Ocak 2017