Ara

Olymposun zirvesi, Türkiye’nin güneyinin tümünü saran  Toros sıradağlarının,  Antalya ve Finike Körfezi arasında bulunan  Beydağları'nın hakim bir zirvesi olarak karşınıza çıkıyor. Zirvenin denize yakınlığı, onu denizden de görülebilir kılıyor. Olympos, Beydağları Milli Parkı'nın en yüksek dağıdır.

Zirve, kasım ayından haziran ayına kadar kar ve buzla kaplıdır. İlkbaharda  Sahra rüzgarlarının  tozlarıyla kırmızı kahverengiye dönüşür, yazları da bulutlar dolayısıyla sık sık görünmez olur. Yaklaşık  1900 metre yüksekliğinde bitkisiz bölge başlar. Zirveye çıkış Beycik’ten de mümkündür.

Dağın yamacından Fethiye-Antalya arasındaki Likya yürüyüş yolu geçer.

Olympos Teleferik alt istasyonu Çamyuva ve Tekirova arasında bulunmaktadır. D-400 Karayolu üzerinde Tekirova istikametinde olan giriş yolu Phaselis’den 2 km önce sağ tarafta görünür bir şekilde levha ile gösterilmiştir. 726 metre deniz seviyesi üstünde bulunan alt istasyon, otomobil veya dolmuş(otobüs) ile ulaşabilinir. Yolculuk esnasında sık ormanlı doğanın  ve dağ dünyasının keyfini çıkarabilir, sıklıkla Olympos’un ihtişamını yakalayabilirsiniz. 

Çıralı.Org

Sitemize kaydını yaptıran tüm işletmeler, etkinliler, teklifler, çevremizde bulunan görülmeye değer yerlerle ilgili bilgiler, bitkiler, yöremizle ilgili merak ettikleriniz portalımızda. Eksik bulduğunuz her türlü bilgiyi bize göndererek sitemizin büyümesine katkıda bulunabilirsiniz. 

Son Haberler

30 Ocak 2017
30 Ocak 2017
30 Ocak 2017